למה קורים לנו דברים רעים?!

דיבורים טובים

האיש החזיק בידו מזמרה ענקית, גזם עלים מהעצים וכרת ענפים בזה אחר זה. הילד עמד בצד וצעק: "מה אתה עושה?! למה אתה משחית את הגן היפה הזה?!"

*

בתקופה הקשה שעם ישראל עובר מתעוררות שאלות לא פשוטות, כמו: למה זה קורה? ואיך יכול להיות שהקדוש ברוך מאפשר שיקרו דברים רעים כאלו לעם ישראל?

שאלות מסוג זה נשאלו שוב ושוב לאורך ההיסטוריה, וספר תהלים מלא בשאלות קשות שאין עליהן מענה. ולמרות הכול אומר דוד המלך לקב"ה: "כׇּל זֹאת בָּאַתְנוּ וְלֹא שְׁכַחֲנוּךָ וְלֹא שִׁקַּרְנוּ בִּבְרִיתֶךָ". זה לא משנה מה תעשה לנו, וכמה מכות נספוג, נמשיך להיות נאמנים אליך.

חשוב לדעת שלא נולדים עם אמונה. האמונה היא מלשון "אימון", כי היא דורשת מאיתנו להתאמן באופן קבוע כדי לחזק אותה. עלינו להתבונן וללמוד כדי לחזק את האמונה שלנו.

*

יש הבנה פשוטה שחייבים לזכור תמיד, בן אדם לא באמת מסוגל להבין את הבורא, שהרי הוא רק בן אדם. (אין גם סיכוי שמחשב, גם המשוכלל ביותר, יוכל להבין את האדם שיצר אותו). וכך כתוב בתהלים: "מַה גָּדְלוּ מַעֲשֶׂיךָ ה' מְאֹד עָמְקוּ מַחְשְׁבֹתֶיךָ. אִישׁ בַּעַר לֹא יֵדָע וּכְסִיל לֹא יָבִין אֶת זֹאת".

אנחנו רק יכולים לנסות להבין מעט מן המעט מתוך המציאות הפשוטה שלנו, ומתוך לימוד ההיסטוריה, שכל מה שהקב"ה עושה הוא בסופו של דבר לטובה ולברכה.

*

האמונה שלנו היא ברורה: העולם לא מתנהל במקרה, ואנחנו לא כאן סתם ככה.

לעולם יש תכלית ומטרה וברורה. הוא צריך להגיע למצב טוב ומתוקן, למצב שבו כל בני האדם חיים בשלום ובשלווה, באהבה אחווה ורעות, ומכירים ויודעים באופן ברור שה' אחד ושמו אחד. שזה אומר שנפסיק לריב, להילחם, לפגוע ולהשמיץ. נלמד לחיות כולנו יחד חיים טובים מתוך אמונה אחת משותפת ברורה ובהירה.

למרבה הצער אנחנו עדיין רחוקים מזה מאוד, וכדי שאכן נגיע לתכלית ולחיים הטובים באמת, הקב"ה עושה איתנו חסד, מעיר ומעורר אותנו בדרכים שלפעמים כואבות לנו. אבל זה יכאב הרבה יותר אם הוא לא יעשה זאת.

*

אנחנו חיים בעולם זמן קצר מאוד, וכל אחד מאיתנו מכיר וחווה רק חלק מאוד מאוד קטן מתוך המציאות כולה. אין לנו באמת כלים לשפוט את המציאות ולהגיד מה טוב ומה רע.

הדבר דומה לאדם שמגיע לביקור קצר בגן מופלא וענק מלא צמחים ופרחים מדהימים. הוא רואה את הגנן עוקר שתילים מסוימים, גוזם עצים בצורה קשה ומרסס צמחים שונים ברעל קטלני. והוא צועק על הגנן "למה אתה משחית את הגן?!"

אם היה לו שכל, וזמן ללמוד, היה מבין שהפעולות הקשות לכאורה נעשות דווקא כדי לטפח את הגן כולו ולהפוך אותו ליפה ולפורח יותר. ולכן צריך לעשות גם פעולות שנראות רעות, כדי להשיג את המטרה הסופית.

הקב"ה מנהל את עולמו בחן בחסד וברחמים, והוא דואג לכל אדם, גם לפרטים הקטנים ביותר. אך הוא דואג גם לעולם כולו, ומטפח אותו בצורה הטובה ביותר כדי להשיג את המטרה הסופית.

ועל כך נאמר: "מִשְׁפְּטֵי ה' אֱמֶת צָדְקוּ יַחְדָּו". הדברים שהקב"ה עושה הם צודקים כאשר מסתכלים עליהם "יחדיו", על כל התמונה המלאה.

ובבוא היום, בקרוב ממש בעזרת ה', נזכה גם לראות ולהבין שכל מה שקורה וכל מה שקרה יש לו סיבה ותכלית טובה מאוד.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

דיבורים טובים

הדיאגנוזה

דיבורים טובים

איך אני יכול לעזור לעם ישראל?

דיבורים טובים

משקפי מציאות לא מדומה!

דיבורים טובים

איך אני יכול לעזור לעם ישראל?!

דיבורים טובים

הרהורים לעת מלחמה?!

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'