לשתות את כל הבקבוק!

דיבורים טובים

מספרים בדיחה על בחור צעיר שנסע לחפש את מזלו בארצות רחוקות, הוא גילה שבט מסתורי ביערות האמזונס שיודע את סוד צמחי המרפא של היער, והם נתנו לו את האפשרות ללמוד מהם את סודותיהם.

באחד הימים שלח הצעיר לאימו חבילה ובתוכו בקבוקון קטן, אל הבקבוק הוא צירף מכתב "אמא יקרה, השיקוי שבבקבוק הזה יכול להפוך אותך לצעירה יותר, תיקחי בכל שבוע טיפה אחת בלבד, ותראי תוצאות נפלאות".

אחרי כשנה חוזר הבחור ארצה ובשדה התעופה מחכה לו אמו כשבידה תינוק. הוא רואה את אמו והוא מתלהב ממש: "אמא, את נראית פתאום בת שלושים. כמו לפני ארבעים שנה…"

"אכן כן", אומרת האמא, "אני לוקחת כל שבוע טיפה אחת מהבקבוק".

"ומי זה התינוק?" שואל הצעיר.

האמא צוחקת ואומרת: "זה אבא שלך שיהיה בריא… הוא שתה את כל הבקבוק".

*

בדיחה בדיחה, אבל יש לנו גם מסר מאוד משמעותי לימי אלול המיוחדים שאנחנו נמצאים בעיצומם.

בגיל צעיר אנחנו מאוד רוצים להתבגר ולהיות כבר גדולים. כל ילד מחכה ליומולדת של הגיל הבא. ובכל כיתה, אנחנו רוצים להיות כבר בכיתה הגבוהה יותר.

אבל כשאנחנו מתבגרים, מתרחשת תופעה הפוכה. ככל שאדם מתבגר יותר, כך עולות בו מחשבות שאומרות: "הלוואי והייתי יכול להיות צעיר יותר"…

*

יש אנשים שרוצים להיות צעירים יותר כדי להיות יפים יותר וחזקים יותר. לא מוצאים חן בעיניהם הקמטים שעל הפנים, או החולשה באברים…

אבל הרבה מאוד אנשים רוצים להיות צעירים יותר, בעיקר כדי לחזור אחורה ולהימנע מהטעויות שנעשו בדרך, הם מרגישים שאילו היו יכולים להחזיר את הגלגל לאחור, הם היו הפעם חכמים יותר, ונוהגים בצורה אחרת, הם לא היו חוזרים על השטויות שעשו בעבר…

*

בגיליון קודם הרחבנו על הפטנט המיוחד של היהדות. פטנט ושמו "תשובה".

זה בדיוק הפטנט שמאפשר לנו להישאר מבוגרים וחכמים, אבל בלי הטעויות של העבר. הרחבנו על כך שזה לא קסם, אלא תהליך פנימי עמוק של ניקוי וחזרה אל השורש. ואת הנקודה הזו אנחנו רוצים לחדד עוד.

*

הביטוי "לחזור בתשובה" זה כמו להכפיל את אותו הרעיון פעמיים, גם "לחזור" וגם "לשוב".

ההסבר הוא ש"לחזור" זה אומר שאדם עוזב את המקום שהוא נמצא בו, הוא מסכים להכיר בטעויות שהוא עשה, ומבין שהוא במקום לא טוב, והוא מוכן "לחזור בו", כלומר להתחרט ולהחזיר את פניו למקום אחר.

ואחרי שהוא משנה כיוון, עדיין הוא צריך לעשות תהליך עמוק ולנקות כל שארית של רוע ואנרגיה שלילית שנדבקה בו. ורק אז הוא מגיע למצב מלא של "תשובה", שהוא "שב" לגמרי למקום שבו הוא היה קודם. מקום נקי, זך וצלול כאילו לא הייתה שם טעות. (ואדרבה, מקום בוגר ומיוחד שלומד מטעויות העבר ומתפתח יותר).

*

אלול ותשרי הם זמנים של "תשובה", והם מזמינים אותנו להישאר בוגרים ומבינים, ואפילו להתבגר עוד יותר ברצינות ובאחריות. אבל מאידך, הם משמיעים לנו את הקריאה הנרגשת "שובו אלי", תחזרו למקור הטהור שלכם. אל תהססו, אל תעשו זאת בחצי כוח, אל תבוא ב"כאילו", אלא "שובו", במלוא העוצמה, בכל הכוח, ברצינות טוטאלית.

לשתות את כל הבקבוק ולהתנקות על אמת.

וכדברי הנביא ישעיהו: "אִם יִהְיוּ חֲטָאֵיכֶם כַּשָּׁנִים – כַּשֶּׁלֶג יַלְבִּינוּ. אִם יַאְדִּימוּ כַתּוֹלָע – כַּצֶּמֶר יִהְיו"

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

דיבורים טובים

מה רואים בחושך?

דיבורים טובים

הדיאגנוזה

דיבורים טובים

איך אני יכול לעזור לעם ישראל?

דיבורים טובים

משקפי מציאות לא מדומה!

דיבורים טובים

למה קורים לנו דברים רעים?!

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'