מבחן התאריכים

סיפור לשבת

שבוע בדיוק לאחר פטירתו הפתאומית של אביהם, ניגשו אנדי ואמיל – כל אחד בנפרד – לג'וזף, עורך הדין המסור של המשפחה ששימש כעורך דינו של אביהם במשך שנים רבות, וביקשו לקבל את הצוואה ואת הירושה שהשאיר להם אביהם המנוח. האב היה איש עסקים עשיר והחזיק בבעלותו את אחת החברות המצליחות בעולם, והבנים היו בטוחים שיצאו ממשרד עורך הדין עם סכום גבוה בכיסם. הם ניגשו בנפרד לעורך הדין, כיוון שהנתק בין שני האחים נמשך כבר שנים רבות עוד מילדות, הם סירבו לדבר אחד עם השני ולא היה ביניהם שום קשר במשך שנים ארוכות.

למרות הצלחתו הגדולה של האב, היה לו חלום אחד שאותו לא זכה לראות בחייו – לראות את ילדיו חיים בשלום ואחווה אחד עם השני. הריחוק שהיה בין שני הבנים הלך וגדל בחלוף הזמן. הם גדלו ללא אם עוד מגיל קטן ואביהם היה כל עולמם, היה חשוב לו מאוד ששניהם יתאחדו ויחיו ביחד כמשפחה אוהבת. אבל כל הניסיונות לגשר ביניהם עלו בתוהו, כל שיחה מאולצת בין האחים התלקחה לוויכוח סוער, עד שבסופו של דבר הם העדיפו לנתק את הקשר סופית. הם התחתנו ונולדו להם ילדים, אך הנתק היה כה גדול עד שילדיו של אנדי כלל לא הכירו את אלו של אמיל.

"אביך הוריש לך סכום מכובד בהחלט", סיפר עורך הדין ג'וזף לאנדי הבן הצעיר. "אבל לא תוכל לקבל אותו כל כך מהר. הצוואה נמצאת בתוך כספת ונעולה בקוד שרק אביך ידע מהו", הוסיף עורך הדין פרטים. "כלומר, אתה לא יודע מה הקוד? אז נפרוץ את הכספת!" אמר אנדי, אבל עורך הדין נענע בראשו לשלילה. "אביך הורה בפירוש בצוואה אחרת שהשאיר בידי, שאין לפרוץ את הכספת בשום אופן. הוא אמר שהקוד של הכספת מוגדר מארבעה תאריכים שהגדיר מראש וגם לי הוא לא נתן רשות לדעת מהם התאריכים הללו, הוא הורה בצוואתו שרק אתה ואחיך ביחד תוכלו לפענח את התאריכים הללו…"

"אתה אומר לי שגם לאחי אמיל מחכה החידה הזאת? כי אני לא בקשר איתו וגם לא מתכוון להיות, אני אגלה מהם ארבעת התאריכים בעצמי…" התעקש אנדי. הוא ניסה מספר ניסיונות עקרים ללא הצלחה בפתיחת הכספת. הניסיון לפענח את הקוד העסיק את אנדי ואמיל במשך ימים ארוכים. כל אחד מהם חשב שעות ארוכות והעלה רעיונות, אך ללא הועיל.

ערב אחד, נערך אירוע יוקרתי ובמקרה שני האחים הוזמנו לאותו אירוע, כשאף אחד מהם לא העלה בדעתו שהשני יוזמן. כשהגיעו, הם הופתעו לגלות שסדר הישיבה בארוחה נקבע לפי האותיות שבשם המשפחה, מה שאילץ אותם לשבת יחד במשך שעתיים שלמות. בתחילה שררה שתיקה בין השניים ואפילו קשר עין לא נוצר ביניהם, אך ככל שחלפו הדקות הם החלו להרגיש יותר בנוח ואפילו החליפו כמה מילים. בסוף הארוחה, אמיל לא יכול היה להתאפק מלשאול את אנדי על חלקו בירושה, עד שהשניים הבינו מהר מאד ששניהם נמצאים באותה סירה. היה ברור להם שכל המאמצים כבר נעשו מצידם והאפשרות האחרונה שנותרה להם היא לפענח יחד את הקוד לכספת.

למחרת בבוקר הם נפגשו לכמה דקות, כדי לדון בענייני הקוד. היה ברור להם שאין להם על מה לריב עכשיו. כל אחד רוצה לקבל את כספו ומוכן לעשות את המאמץ לשם כך. שניהם גילו שהם ניסו את אותן אפשרויות פענוח בדיוק והחלו לחשוב יחד מה יכול להיות הקוד, בידיעה שזהו הסיכוי האחרון שלהם לקבל את כספם.

הם נפגשו בכל יום, לפגישות שהלכו והתארכו מאחת לאחרת, כשהם מנסים להבין מהם ארבעת התאריכים שבקוד. בחלוף הזמן הם מצאו את עצמם גם משוחחים על נושאים שלא קשורים רק לכסף והחלו להתיידד באמת. החותמת לידידות שהלכה והתהדקה ביניהם הגיעה כשבנו הקטן של אמיל חגג יום הולדת בחצר ביתו של אמיל, שהזמין את אנדי ומשפחתו למסיבה.

אנדי ישב בחצר ביתו של אחיו בפינת השולחן וצפה בחגיגות מהצד בין כל המוזמנים, אלא שפתאום הוא הבחין בשתי בנותיו כשהן משחקות עם שני ילדיו הקטנים של אמיל בהנאה, למרות שנפגשו היום לראשונה בחייהם. מראה רביעיית הקטנים הצוהלים הסב לו תחושת נחת שלא חש אותה מעולם, הוא שמח שבנותיו סוף סוף נפגשו עם בני הדודים שלהן והצטער על כך שלאמיל ולו לא הייתה ילדות שכזאת. הוא היה בטוח שאביו היה מאושר לו היה כאן איתם עכשיו ורואה את ארבעת נכדיו משחקים ביחד. ואז נפל לו פתאום האסימון. "רגע אחד! הרי לאבא יש ארבעה נכדים!" פלט מפיו בהתרגשות. מבלי לחשוב הוא זינק מכיסאו ומיהר לבשר על כך לאמיל. "איך לא חשבנו על זה קודם? הרי כל החיים אבא חלם שהמשפחה תתאחד, וכמובן שארבעת התאריכים בקוד הם תאריכי הלידה של נכדיו, שהם בעצם הילדים שלנו!".

בבוקר שלמחרת נפגשו השניים יחד אצל ג'וזף עורך הדין ומיהרו איתו לבנק כדי לפתוח את הכספת ולהוציא ממנה את צוואת הירושה. הם הצליחו לפתוח את הקוד. לאחר שהוציאו את הצוואה הם ביקשו מג'וזף להקריא להם את תוכנה, הצוואה העניקה לכל אחד מהם מיליוני דולרים והיה מצורף אליה פתק קטן בנפרד. ג'וזף החל להקריא את תוכנו של הפתק: "אמיל ואנדי אהוביי, יודע אני שאם אתם קוראים זאת אתם בוודאי עומדים כאן יחד ולכן אני שמח. מבקש אני שתישארו שניכם יחד, כי רק ביחד אתם תצליחו ובכך תשמשו דוגמה גם לילדיכם, נכדיי האהובים. מאמין בכם, אבא". האחים הביטו אחד בשני כשעיניהם דומעות, וידעו שמכאן, הם כבר לא ייפרדו לעולם…

 

בפרשת השבוע מסופר שמשה ואהרן הלכו יחד לפרעה כדי לדרוש ממנו להוציא את העם ממצרים. אחדותם של שני האחים שעמדו כנגד פרעה ודרשו ממנו להוציא את ישראל ממצרים, הייתה השלב שבזכותו זכה אהרן למתנות הכהונה לו ולזרעו אחריו.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

שירת השתיקה

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'