ערבות הדדית

סיפור לשבת אייקון

סיפור לשבת

בקבוקי הוויסקי המשובח ומגשי העוגיות היוקרתיות, עדיין נשארו על השולחן. אמנם האווירה הייתה שמחה ועליזה אבל היה ברור לכל הנוכחים שלאחר ה-'לחיים' החגיגי מתחילה העבודה הקשה בחיים האמיתיים: הסופר-מרקט 'גדול בזול' שעבר כעת לידיים חדשות יצטרך לעבור שינויים רבים על מנת להוציא אותו מהגירעון שנקלע אליו בשנים האחרונות, מה שגרם לבעליו כמעט לפשיטת רגל, עד שהגיעו ברוך ועוזי – צמד אנשי עסקים צעירים שהחליטו לרכוש את הסופר הענק ולנסות להעלות אותו על דרך המלך.

כבר למחרת התיישבו השניים על תוכנית עבודה מסודרת, היה ברור להם שהיא תהיה כואבת והם יצטרכו לפטר חלק מן העובדים הוותיקים, אבל עדיין הדבר היה עדיף על פני סגירת הסופר לחלוטין, מה שהיה מוביל לפיטוריהם של כלל העובדים.

כבר למחרת החלו ברוך ועוזי להסתובב בסופר הגדול ולנסות להבין כיצד ניתן לחסוך בעלויות, עם הזמן החלה להתגבש בראשם תוכנית: לאחראי על מחלקת הלחם ישנו זמן רב פנוי וכך גם למנהל מחלקת התינוקות, לכן ניתן לצרף את שתי המחלקות לעובד אחד וכך לחסוך בכוח עבודה מיותר, ללא ספק מחסנאי אחד יספיק במקום שניים.

גם בעלויות האבטחה של הסופר הם הגיעו למסקנה שכיום ניתן לעקוב באמצעים טכנולוגיים שונים אחר אנשים הנוטים שלא לשלם עבור הקנייה ובעצה אחת החליטו השניים, שאין צורך במאבטח אישי בכניסה לסופר וניתן לוותר עליו. שרגא עבד בסופר הענק כבר ארבע עשרה שנה בתור מאבטח, אבל הוא לא הופתע במיוחד כשנקרא אל המשרד והובהר לו שלמרות כל הכאב שבדבר נאלצים לפטר אותו כדי לשמור על מקום העבודה של שאר חבריו. שרגא קיווה עד הרגע האחרון שחרב הפיטורים לא תגיע אליו, אבל תקוותו נכזבה והוא נאלץ לפשוט את מדי המאבטח ולצעוד מהסופר לעבר ביתו בפעם האחרונה.

לצמד השותפים החדש היה ברור שלאחר הקיצוצים שבהם נקטו, עם כל הכאב שבהם, יתחיל הסופר מרקט לחזור למסלול והרווחיות שלו תעלה מיום ליום. אבל לאחר מספר שבועות התברר שהדברים לא קורים כמתוכנן, אומנם עלויות התפעול ירדו בצורה משמעותית אבל במקביל גם ההכנסות החלו לרדת בפתאומיות ללא שום סיבה הגיונית. עוזי וברוך ניסו בכל דרך אפשרית להבין היכן טעו אבל לא ממש הצליחו, גם מסע פרסום שכונתי שאילץ אותם להיפרד מעוד כמה אלפי שקלים, לא עשה את העבודה והם הרגישו אובדי עצות.

באותו יום זה היה עוד בוקר שגרתי, מבט חטוף ביומנו של ברוך הזכיר לו שנקבעו לו הבוקר בדיקות אצל הרופא, והוא הרים טלפון לעוזי כדי לעדכן אותו על האיחור. "עוזי, בוקר טוב, יש לי מספר בדיקות אצל הרופא, מקווה שהכול בסדר", אמר ברוך. "תשמור על עצמך", השיב עוזי מעבר לקו. הוא חש שמצבו הביש של הסופר משפיע על בריאותו שלו והיה לו ברור, שגם אצל שותפו המצב אינו שונה. "תודה, עוזי", הודה לו ברוך ויצא לעבר המרפאה.

בדרך כלל בשעות הבוקר המרפאה השכונתית הייתה שוקקת חיים, אבל הבוקר היה שקט לשם שינוי, ברוך התיישב בחדר ההמתנה וחיכה להיקרא לרופא. "בוקר טוב!" נשמע פתאום קול מבוגר שעורר אותו מהרהוריו. "בוקר טוב גם לך", השיב בחיוך.

"אתה מהסופר, נכון?" שאל הזקן החביב. "כן, נכון", השיב ברוך שכעת הבין מאיפה מוכר לו הקשיש הנחמד שנמנה על לקוחות הסופר. "הרבה זמן לא ראיתי אותך!" אמר לזקן שהתיישב בכיסא שלצידו: "אתה מרגיש טוב?"

"כן, הכול בסדר!" השיב הקשיש הנחמד. "נו, אז למה לא רואים אותך כבר אצלנו בסופר?" ניסה ברוך לרחרח. הזקן הניף את ידו בביטול. "יש לי שכן טוב שעורך בעבורי את הקניות", השיב, אבל ברוך הרגיש שזאת לא התשובה האמיתית ויש כאן משהו אחר שמסתתר מתחת לפני השטח.

"אולי יש עוד משהו שגורם לך לא לבקר אותנו מדי פעם?" הוא לא התכוון לוותר והזקן לא ממש שמח לשתף אותו בתחושותיו. "שמע ידידי, אתה צעיר מידי בשביל להבין את זה…" השיב לו הקשיש החביב. "אולי בכל זאת?" ברוך לא הרפה. הוא הרגיש שעלה על הבעיה של הסופר כעת. "הכול בגלל שרגא", נאות הזקן סוף סוף לומר משהו, אבל ברוך לא הבין כיצד שרגא המאבטח לשעבר קשור לעניין. "אבל שרגא כבר לא עובד אצלנו", אמר ברוך.

"בדיוק בגלל זה גם אני כבר לא מגיע". הזקן עצר לרגע, והיה נדמה לברוך שהוא חוכך בדעתו האם להמשיך, אבל לבסוף החליט לשפוך את ליבו: "אתם חושבים שבן אדם מגיע למכולת רק כדי לקנות לחם וחלב? אז דע לך שלא, בשבילי ובשביל עוד רבים כמוני הסופר כמו שאתם קוראים לזה היא הזדמנות לפגוש אנשים, לשוחח, להפיג את הבדידות. ושרגא היה אחד כזה, הוא היה יום יום מתעניין בי, שואל על הילדים והנכדים, כך שהלחם, החלב והביצים היו רק התירוץ, עכשיו אין לי כל-כך טעם להגיע אל הסופר, לי ולעוד רבים מחבריי…" דלת הרופא נפתחה והזקן החביב פסע פנימה והותיר את ברוך מהורהר לשמע הדברים.

הטלפון הראשון באותו בוקר נרגש כאשר הגיע ברוך למשרדי הסופר, היה לשרגא המאבטח שלפתע התברר שיותר ממה שהוא צריך את מקום העבודה בסופר, הסופר צריך אותו. לא פלא שלאחר שבועות ספורים חזר הסופר להתמלא בלקוחות, שהגיעו וקנו וגם נהנו מאוזן קשבת, דבר שגרם להם להגיע שוב ושוב לקניות בסופר מרקט השכונתי…

 

בפרשת השבוע אנו פוגשים לראשונה את אבי האומה, איש החסד הגדול בהיסטוריה – אברהם אבינו. ייחודיותו של אברהם אבינו – מעבר לכל הכנסת אורחים סטנדרטית, הייתה בעצם העובדה שהוא לא רק היה מאכיל את אורחיו, אלא גם מדבר ומשוחח עם כל אחד מהם לפי הרמה שלו ונותן להם יחס מיוחד ובכך מקרב אותם אל אבינו שבשמים…

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

סיפור לשבת

זה קשור גם אליך

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'